Co to w ogóle jest ten rejestrator jazdy?

Co to w ogóle jest ten rejestrator jazdy?

Rejestrator jazdy, zwany również rejestratorem trasy czy kamerą samochodową to nic innego jak niewielka kamera cyfrowa zamontowana wewnątrz pojazdu.

Zazwyczaj są one montowane na przedniej szybie samochodu lub desce rozdzielczej przodem do kierunku jazdy dokumentując tworzonym nagraniem wszystko co dzieje się na drodze. Na rynku pojawiły się ostatnio również rejestratory posiadające dwa obiektywy – z przodu i z tyłu urządzenia.

Wszystkie kamery samochodowe działają w bardzo podobny sposób. Dzięki funkcji umożliwiającej wykrycie ruchu kamera potrafi automatycznie włączyć się i rozpocząć nagranie natychmiast po uruchomieniu przez nas silnika, standardem w dzisiejszych czasach stają się już rejestratory umożliwiające nagrywanie obrazu w jakości HD a nawet Full HD co nie rzadko ma kluczowe znaczenie w przypadku konieczności wykorzystania nagrania w celach dowodowych.

Urządzenia z „górnej półki” wyposażane są dodatkowo w moduł GPS, rejestrujący prędkość czy pokonywaną trasę jazdy umożliwiając jej późniejsze wyświetlenie np. na popularnym Google Maps (świetna funkcja dla wszystkich rodziców użyczających swe samochody dorastającym dzieciom).

Warto wspomnieć że profesjonalne kamery samochodowe dzięki modułowi GPS potrafią dodatkowo informować nas np. o zbliżającym się fotoradarze (np. producent TrueCam dla użytkowników swoich flagowych modeli rejestratorów jazdy TrueCam A7, TrueCam A5 i opcjonalnie również w modelu TrueCam A4 zapewnia nam darmową bazę fotoradarów stacjonarnych, odcinkowych czy kamer monitorujących przejazd na czerwonym świetle. W przypadku TrueCam darmowa jest również aktualizacja tej bazy, która na dzień dzisiejszy posiada dane dotyczące ponad 33 tysięcy radarów z 36 krajów europejskich a także Rosji czy Ukrainy)

Cały materiał rejestrowany jest przez kamerę samochodową na karcie pamięci, którą można po prostu wyciągnąć i podpiąć do komputera. Ponieważ jednak ilość nagranego materiału jest ograniczona pojemnością karty pamięci to ważne jest również to, że kamery potrafią nagrywać w tak zwanej „pętli” co oznacza, że po zapełnieniu miejsca na karcie wideorejestrator rozpoczyna nadpisywanie najstarszych nagrań nowszymi, dzięki temu po pierwsze możemy tak naprawdę nagrywać bez przerwy a po drugie po co trzymać nagrania z trasy na której nic ważnego się nie działo.

Oczywiście jeśli niestety dojdzie do jakiejś kolizji czy wypadku to w większości dobrych kamer samochodowych mamy możliwość zabezpieczenia nagrania przed usunięciem, często również zabezpieczenie następuje automatycznie dzięki czujnikom wstrząsów (G-sensor) potrafiącym rozpoznać ewentualną kolizję.

1Komentarze

    • Marek

      Prosto, treściwie i na temat. A tak na marginesie to super pomysł z tym monitorowaniem naszych młodocianych pociech, już wiem że kupuję model z GPS. Dzięki za artykuł.